Вихідцю з України, що розшифрував писемність майя, відкрили пам’ятник у Мексиці

У  березні 2018 року у столиці штату Юкатан Мериді встановили пам’ятник на честь Юрія Кнорозова, який зміг розшифрувати писемність майя. Сьогодні у Південній Америці існує справжній культ науковця.

Довідка:
у 1956 році уродженець міста Південне Харківського району Юрій Кнорозов захистив кандидатську дисертацію на тему “Повідомлення про справи в Юкатані” Дієго де Ланди як етно-історичне джерело”.

У цьому дослідженні науковець показував, як він розшифрував писемність майя – ключовою ідеєю стало те, що символи, які збереглися – це не літери і не окремі слова, а склади. Доповідь вченого тривала всього 3,5 хвилини, але комісія постановила одразу призначити йому ступінь не кандидата, а доктора наук. Справа в тому, що дешифровка вважалась на той час неможливою – надто мало збереглося писемних артефактів майя.

У 1562 році єпископ Юкатана Дієґо де Ланда спалив грандіозну кількість книг та інших пам’яток цієї культури – базувати дослідження доводилося на зовсім нечисленних прикладах. Саме тому відкриття дуже швидко стало світовою сенсацією, а в Латинській Америці дослідник перетворився на своєрідний об’єкт культу.

За спогадами Юрія Полюховича, українського вченого-епіграфіста, одного з археологів експедиції в місто стародавніх майя, який спеціалізується на цьому історичному пам’ятнику: “Коли до Кнорозова приїздили земляки, він говорив: “А, рідна Україна, рідна мова, як я скучив за нею”.

Однак вперше побувати на батьківщині майя Юрій Кнорозов зміг тільки у 1990 році, коли його запросили в Ґватемалу – до цього він лише один раз виїжджав з СРСР. У 1999 Кнорозов помер від інсульту, однак у Мексиці його досі пам’ятають. Похований Юрій Кнорозов на Ковальовському кладовищі під російським Санкт-Петербурґом.

У 2012 в Канкуні встановили перший пам’ятник науковцю, а в березні 2018 у Меріді, столиці Юкатану – вже другий. Монумент знаходиться поруч з Великим музеєм світу майя, його автором став скульптор Пачеллі.

Триметровий пам’ятник зображає Юрія Кнорозова з улюбленою кішкою Асею на руках з роз’яснювальною табличкою двома мовами – російською та есперанто, що то російський вчений, повідомляє спеціальний кореспондент інформаційного порталу CRCMedia.info.

Джерело: Незалежний інтернет-журнал про інновації та культуру