Словацько-українське товариство звітувало в Братіславі

12 грудня 2017 відбулись звітно-виборчі збори Словацько-українського товариства (СУТ), інформує Міжнародна неурядова організація Coordination Resource Center з посиланням на ukrajinci.sk.

Участь у зборах брали і представники Посольства України в Словацькій Республіці – Світлана Гончаревська та Дмитро Конишев. Збори відкрив голова товариства Антон Новак, а вела їх Марія Фоллріх.

Члени товариства однодумно обрали членів мандатної та виборчої комісій. Голова товариства зачитав Звіт про діяльність Виконавчого комітету СУТ. Він підкреслив, що СУТ у 2017 р. приклало зусилля до розвитку добросусідських словацько-українських відносин, поширюванням об’єктивної інформації підтримувало взаємно вигідну економічну, торговельну, науково-технічну і культурну співпрацю та розвиток української національної меншини в Словаччині.

Товариство у співпраці з Посольством України в СР зорганізувало 22 червня 2017 р. семінар «Василь Ґренджа-Донський та словацько-українські літературні відносини», яким пригадали 120 річницю з дня його народження та його творчість. 30 листопада 2017 р. здійснився «Концерт українських та русинських пісень». Обидві акції відбулись у В-клубі Національного освітнього центру в Братиславі.

СУТ високо цінує співпрацю з Посольством України в СР. Подяка належить Світлані Гончаревській і передусім послу України в СР Юрію Мушці. Товариство і Посольство організують спільні акції і беруть у них участь.

СУТ має добрі відносини та співпрацює і з організаціями та інституціями в Україні. Йдеться передусім про Українсько-словацьке товариство в Києві й Ужгороді, Національну академію наук України (НАНУ), Національний університет в Ужгороді та ін. Здійснилась зустріч з головою Українсько-словацького товариства Юрієм Ґонґо та його заступником Валентином Максимчуком.

Угода про наукову кооперацію між Словацькою академією наук та НАНУ має довготривалу традицію. Науковці пропонують спільні проекти, у яких зацікавлені обидві сторони.

Добра співпраця здійснюється і на рівні клубів. Клуб СУТ в Михалівцях уклав угоду з Спілкою словацької інтелігенції в Закарпатській області і в 2017 р. вони поглибили свою співпрацю. Клуб СУТ в Кошицях спрямував увагу на співпрацю передусім між університетськими студентами мистецтва та дизайну. В цьому році головою клубу став Браніслав Петько.

СУТ активно співпрацює і з організаціями та інституціями в Словаччині, а саме із Союзом русинів-українців СР, Музично-драматичним ансамблем Т. Шевченка в Братиславі, Об’єднанням слов’янської взаємності, Союзом журналістів Словаччини, Союзом антифашистських борців, “SARIO” (Словацькою агентурою з питань розвитку інвестицій та торгівлі), Словацько-українською торговельною палатою.

СУТ та його члени залучились у гуманітарну допомогу Україні, яку організувала передусім Власта Пінтер. В цю допомогу залучалась і Аліна Приґанц та решта членів СУТ. Аліна Приґанц майже 11 років дбає про фотохроніку діяльності СУТ.

Звіт про хазяйнування СУТ та Звіт про діяльність Ревізійної комісії СУТ зачитала Марта Каконі.

В дискусії Марта Каконі підкреслила заслугу голови товариства у придбанні двох процентів з податків від членів і друзів товариства. Аліна Приґанц вказала на спільні активності академій наук і діяльність Маріана Ґайдоша з кошицького клубу СУТ. Анна Берґер високо оцінила рівень зборів і вказала на стан могил на цвинтарі Славічіє удоліє. Михайло Чорний згадав заснування товариства, святкування круглих річниць підписання угоди між Словаччиною та Україною і нагадав, що в 2018 р. відзначимо її 25 річницю. Марія Фоллріх вказала на те, що «Нове життя» публікує статті про діяльність товариства, в наукових збірниках публікувала статті про журналістську діяльність Василя Ґренджі-Донського та Івана Франка і закінчує статтю про Адольфа Добрянського. Ольга Грицак на підставі імпульсу з боку посла України в СР написала спогади про Василя Ґренджу-Донського.

Дискусію узагальнив голова СУТ. Сказав, що виконавчий комітет залучить імпульси з дискусії у план діяльності на 2018 рік.

Марта Каконі зачитала постанову зборів СУТ. Члени СУТ однодумно підтвердили окремі пункти постанови і в її рамках й склад виконавчого комітету: Антон Новак (голова), Олена Яцош (заступник голови), Марія Фоллріх (секретар), Василь Чорняк, Марта Каконі, Власта Пінтерова, Аліна Приґанц та Ян Піпта (члени). В Ревізійній комісії будуть працювати Михайло Калиняк (голова), Ярослава Гурна та Михайло Климик (члени).

Марія ФОЛЛРІХ

Джерело: ukrajinci.sk