Павло Садоха: в Португалії 50 тисяч громадян України

Голова Спілки українців в Португалії Павло Садоха вважає, що в Португалії від 15 до 20 тисяч українців, які вже отримали громадянство Португалії, не залишаючи при тому українське. Таким чином, можна вважати, що в Португалії зараз нараховується приблизно 50 тисяч українців, повідомляє CRCMedia з посиланням на інтерв’ю Кобзи.

Голова спілки вважає, що всі українці Португалії – це трудові мігранти.

“Напевне, всі 100% українців в Португалії – це трудові мігранти, адже до того як я приїхав в кінці 90, коли масово почали приїжджати сюди у пошуках роботи українці, то їх нараховувалось, на моє бачення, не більше сотні”, – розповів П. Садоха.

Він зазначив, що в Португалії можна виділити чотири типи українських громад чи громадської активності:

“Перший тип –  організації, які стоять на твердих засадах щодо України, які мають чітке бачення і розуміння нашої історії, яким не треба пояснювати що таке Голодомор, чим була визвольна боротьба, які розуміють, хто є сьогодні головним ворогом України і однозначно ставляться до Росії, до Москви та її агресії.

Другий тип – також організації за участі українців, але створені за ініціативою російського посольства чи з підтримки місцевих комуністів. Вони  називають себе інтернаціональними. Це переважно люди зі сходу України, колишнього СРСР  і т.д. Вони теж ідентифікують себе як такі, що представляють інтереси українців, але  з іншим баченням України, іншим баченням її історії. Ми їх не сприймаємо, не маємо з ними контактів, і намагаємося завжди пояснити, що це насправді є ворожі до України організації, які власне займаються розповсюдженням програми «Руського миру».  

Є організації, які знайшли якусь свою окрему нішу, наприклад, Асоціація українців «Собор», яка має три суботніх школи, співпрацює з проектом «Міжнародна українська школа» і займає в діаспорі місце між вищезгаданими групами. Ці організації мають проукраїнське спрямування, але підтримують також  і публічні контакти з проросійськими організаціями, фактично легалізуючи таким чином останніх в українське середовище.

Ще каменем спотикання у стосунках з такими організаціями стало створення «Міжнародної української школи». Це проект Міністерства освіти України, який є дуже потрібний, тому що завдяки його реалізації українські діти за кордоном мають можливість дистанційно навчатися і отримувати атестати про середню базову освіту українського зразка. Але, на жаль, цей проект очолювала до цього року така пані Людмила Іванова, яка до роботи за кордоном залучала організації Руського миру, такі,  зокрема, як “Первая Славянская школа” в Португалії, яка організовує антиукраїнські акції і веде інформаційну війну проти України. На нашу думку, це абсолютно недопустимо, і ми звертали на це увагу, та,  на жаль, нас не тільки не  почули, а навіть такі організації, як «Собор», виступили проти нас у цьому питанні.

І, нарешті, четвертий тип організацій українців в Португалії з’являється зараз на наших очах.  Вони не є ще остаточно сформовані, юридично оформлені, але існують і існують переважно у соціальних мережах. Ми їх називаємо «комерційними». Це організації, які займаються легалізацією українців в Португалії, пошуками для них роботи. Фактично нелегальним бізнесом на постачанні робочої сили. На нашу думку,  це є просто використання становища українців, які хочуть заробити за кордоном,  і ми цього також не сприймаємо. Емігрант, який приїжджає до Португалії,  може звернутися до офіційних служб і отримати безкоштовну допомогу.  А ці організації через маніпулювання, через обман, запевняють, що це неможливо, що потрібно заплатити чималу суму адвокатам, і на цьому заробляють  Це звичайнісіньке шахрайство, і ми попереджаємо мігрантів з України про це”.

Джерело: Кобза

News Reporter