В музеї Української марки нові поповнення

30 червня 2018 року Міністром закордонних справ України особисто передано єдиному в Україні Музеї марки частину колекції українських поштових марок із Сполучених Штатів Америки.

Відповідну інформацію оприлюднено у вінницькій газеті “Місто” у статті, яку підготувала журналістка Інна Март.

Колекцію марок вдалося отримати в просторах буднику Постійного представництва України в Організації Об’єднаних Націй. Власником української колекції виявився Олександр Балабан, який проживає в Нью-Йорку.

Повідомляє CRCMedia – новини європейської діаспори.

Цього разу колекція музею поповнилася марками часів Української Народної Республіки (УНР) та національно-визвольних змагань українців 1918-1919 роках. Колекціонер Балабан, крім поштових марок, також передав в Україну декілька файлів, зокрема поштові листівки, які були написані українськими вояками армії УНР.


За час, відколи у Вінниці відкрився новий музей, Олександр Балабан передав музею невеличку частину колекції, приблизно 1 %. Під час зустрічі керівник музею Олександр Білецький та міністр закордонних справ України домовилися, що тепер марки доставлятимуться із США до України дипломатичною поштою через Міністерство закордонних справ України.

Українська поштова марка – це недосліджений пласт історії державотворення України, стверджують філателісти й історики. “Першою в історії України, хто подарував Україні український поштамт і філателістичні продукти, була УНР 1918 року. Завдяки УНР було випущено 19 поштових марок. Серед авторів перших поштових марок Української Держави слід відзначити Георгія Нарбута та Антона Середу”, – пише Маґістр Олег Павлів, письменник, член Спілки чеських філателістів, голова Товариства “ОЗУ” в Празі (ЧР).

Першу серію марок державної пошти УНР (5 купюр з номіналом 10 – 50 шагів) введено в обіг у середині липня 1918 року, а 4 січня 1919 року додано марку вартістю 20 гривень із зміненою назвою “Українська Держава”. На основі закону, частину першої серії, названої “шагівковою”, друкували на картонику і з написом на звороті “Ходять нарівні з дзвінкою монетою”. Їх використовували замість монет, які зникли з обігу.

Дослідники стверджують, що у 1918 році, аби зупинити наплив з Росії давнішніх поштових неякісних марок і запобігти втраті державного скарбу, уже гетьманське Міністерство пошти ухвалило передрукувати всі наявні запаси іноземних марок українським державним гербом. Уперше такі поштові марки із наддруком Володимирського тризуба з’явилися в обігу у серпні 1918, листівки – місяцем раніше. Наддруки робилися місцевими засобами у шести поштових округах: Київському, Полтавському, Харківському, Катеринославському, Одеському і Подільському. Тризуб відтискали навіть ручним способом, тому виникло багато відмін його форми, величини й кольору. Досліди виявили 52 основні типи тризубів, 68 варіантів і 13 хибодруків, разом 133 головних відмін. Українізації підлягли різні поштові марки царської Росії, а в Жмеринці у 1919 році додано тризуб і на поштових марках, виданих урядом Керенського. Всі українські поштові марки були в Україні в обігу ще деякий час після залишення її Директорією УНР. Найпізніша стверджена дата – 5 липень 1921, Катеринослав (ред. Дніпро).

Довідка: 16 вересня в 2016 році у Вінниці відкрився єдиний в Україні Музей української марки. Засновником колекції є відомий українець з США філателіст Олександр Балабан. Колекцію і музей він присвятив рідному батькові Якову, якому, будучи сотником армії УНР, довелося емігрувати з окупованої України. Завдання музею – створювати умови для того, щоб вінничани і гості могли знайомитися із великою і багатогранною історією відновленої України, зосібна через призму розвитку української поштової марки.

Фото: Місто