“Ukrainian men in Europe” – старий європейський хіт на новий лад

Від 11 червня 2017 року, коли був запроваджений безвізовий туристичний режим між Україною та країнами Европейського Союзу, жителі України мають можливість поїхати до країн Европи без отримання візи.

Повідомляє CRCMedia – новини європейської діаспори.

Українська трудова міграція так опинилася між молотом і ковадлом державних інтересів і ґлобалізації сучасної економіки. Европа переживає найсерйознішу з часів Другої світової війни міграційну кризу, викликану, в першу чергу, низкою збройних конфліктів та економічними проблемами в країнах Близького Сходу і Північної Африки. На цьому тлі, громадяни України, перетинаючи кордони Шенґену, в пошуках кращої долі стали цільової картою для політичної гри членів Евросоюзу в “підкидного дурня”. Тільки карта насправді виявилася не козирною, а розмінною монетою в спробі вирішити проблему з напливом біженців, які не збираються вливатися в ринок робочої праці і в недалекій перспективі загрожують масовими заворушеннями або стають розсадниками організованих радикальних спільнот.

Ейфорія “европейського безвізу” поступово випаровується. Все більше українців погоджуються з тим, про що завжди підступно думали – “ніхто нас не чекає з розкритими обіймами в Европі”. Прикриваючись українськими трудовими мігрантами, европейська влада вирішує для себе одне важливе питання – зменшити або зовсім відмовити новим партіям “проблемних” переселенців. Однак при цьому, преференцій для українців ніхто не створює насправді. Ситуація складається досить неоднозначна і динамічна. Політика “подвійних стандартів” стосовно українців в Европі дає реальні результати: з одного боку, їм відкриті двері, з іншого – їх статус досить розмитий, державних гарантій фактично немає, зростає невдоволення місцевого населення і число українців, змушених працювати напівлегально і нелегально. Така ситуація, насправді вигідна європейським владі, тому що дозволяє тримати на короткому повідку соціально-економічну групу населення, яка політично безпечна. Але при цьому в будь-який момент частина її може бути депортована за межі Еврозони без особливих зусиль.

Ринки праці Европи вже прийшли в серйозний рух у зв’язку з напливом українських трудящих, які змушені погоджуватися з дампінґовими умовами. Однак ніяких змін в частині гарантій умов праці для приїжджих не передбачається. Европейська влада мовчки споглядає на діяльність посередників-шахраїв, що оббирають українців у пошуках праці, на “центри допомоги для українських мігрантів”, що тільки створюють уяву діяльності, проїдаючи європейські грантові гроші, на роботодавців, які наймають на роботу українців “в чорну” і не піклуються про наслідки (від штрафу до депортації). “Українське питання” в останній рік для влади Европи стало розглядатися як додатковий чинник соціальної напруженості в перспективі. Це обумовлено тим, що серед прибулих є люди з кримінальним минулим, які брали участь у бойових діях, мають зв’язки з радикальними українськими колами. Звідси неминуче зростання націоналістичних настроїв і невдоволення місцевого населення політикою їх національних урядів і Брюсселя в цілому. Під загрозу упередженого негативного ставлення потрапляють представники української діаспори, які вже довгий час проживають в европейських країнах і соціалізувалися в місцеві спільноти.

Довідка:
Національний банк, згідно обрахунку обсягів приватних грошових переказів в Україну, стверджує, що українські ґастарбайтери з України, переказали більше грошей, аніж вклали іноземні інвестори і дав Києву Міжнародний валютний фонд.

У 2017 році цифра переказів в Україну становила до 251 мільярд гривень (9,3 млрд доларів). Найбільше грошових переказів надходило від українців з Польщі та Росії. Для порівняння, МВФ протягом 2017 року надав Україні один транш на 27 млрд грн (1 млрд $) та іноземні інвестиції становили до 60 млрд гривень (2,3 млрд доларів).

Редакція CRCMedia розпочинає журналістське розслідування за фактами порушень прав українських трудових мігрантів у Европі, які стали відомі нашим експертам, але не відображені, з відомих причин у звітах европейських гуманітарних місій по захисту прав людини.