Документальна online виставка “І живуть у пам’яті народу його вірні дочки і сини”

Центральний державний архів зарубіжної україніки відкрив документальну online виставку “І живуть у пам’яті народу його вірні дочки і сини”. Виставка приурочена до 75-річчя з дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні, повідомляє CRCMedia – новини європейської діаспори.

“Друга світова війна записана у всесвітню історію найбільш кривавими літерами – вона принесла розруху і горе мільйонам людей на всіх континентах. Тоталітарна війна закінчилася беззастережною капітуляцією восьмого травня 1945 р., яке увірвалося в життя тріумфальними звуками переможних сурм. З того часу вже минуло 75 років, але рани ще не зажили… І про це варто пам’ятати”, – йдеться у повідомленні.

“На наш погляд, непересічною, але досить ще неналежно оціненою є участь українців з діаспори у Другій світовій війні, які воювали на всіх фронтах у Європі, Північній Африці, на Далекому Сході, у Тихому океані”, пишуть на сторінках державного архіву.

Представлені на виставці маловідомі документи репрезентують долі українських родин, чиї сини і дочки в лавах армій країн антигітлерівської коаліції наближали перемогу над нацизмом. Окрім широкої географії військових дій, у яких брали участь українці, документи виставки інформують також про реакцію українців закордоння на початок війни та їх готовність добровільно вступати у військо, про високий професійний рівень, бойові успіхи, нагородження та втрати серед українських вояків держав-переможниць; а також про участь українських громад та громадських організацій діаспори у численних акціях допомоги воякам. Адже боротьба з ворогом у складі армій держав-союзників була для українців водночас і боротьбою за Україну.

Звернення Королівських військово-повітряних сил Канади (RCAF) “Це є Ваша Канада Також. Чи Ваша Дочка Помагає Її Обороняти?”.
Новий шлях, Вінніпеґ, ч. 64, 11 серпня 1943 р.
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 3, інв. № 6006-О

Представниці Українського Золотого Хреста (США), який під час Другої світової війни тісно співпрацював з Американським Червоним Хрестом. Нью-Йорк, 1944 р.
ЦДАЗУ, заг. бібл. ф., інв. № 2416

Матеріали виставки охоплюють період 1939-2005 рр.
Фото: tsdazu.archives.gov.ua