ОУП закликало Сейм Польщі засудити операцію “Вісла”

Об’єднання українців у Польщі закликало Сейм Польщі засудити та визнати на державному рівні депортованими українців, які були примусово виселені з їх історичних земель на північ та захід, повідомляє CRCMedia – новини європейської діаспори.

Про це йдеться у заяві, яку ОУП опублікував на ФБ з нагоди відзначення трагічної події в 73 річницю початку операції “Вісла”.

“Ми звертаємося до президента, уряду й парламенту в наступних справах: засудження Сеймом Польщі операції “Вісла” як комуністичного злочину, який не мав жодного обґрунтування; завершення Інститутом національної пам’яті (Польщі) слідства у справі цього комуністичного злочину, яке з невідомих причин триває багато років; повернення колишнім власникам і їхнім нащадкам земельної нерухомості, а якщо повернення є неможливим, то виділення їм відповідної компенсації”, – йдеться в заяві.

У ній також міститься заклик до органів влади, насамперед до Інституту національної пам’яті Польщі, протидіяти кампанії, яка має на меті історично, морально і юридично обґрунтувати депортацію українського населення в 1947 році;

У своїй заяві ОУП закликає польську владу гарантувати українській меншині збереження культурної та національної свідомості завдяки створенню інституцій української культури в місцях проживання української меншини; проводити освітні заходи щодо політики комуністичної влади проти українського населення, рівня переслідувань і знищень, здійснених проти української культури.

Об’єднання українців у Польщі також звертається до президента, парламенту й уряду Польщі щодо юридичного захисту місць поховань українських жертв етнічних чисток і бійців українського збройного підпілля у відповідності до адміністративних процедур і врегулювання цих справ в місцях, де цих поховань немає або де вони були знищені в 2015-2016 роках.

ОУП нагадує, що після відновлення незалежності Польщі в 1989 році польська влада частково компенсувала шкоду, завдану українській національній меншині під час депортації 1947 року. Зокрема, врегульовувано справу релігійних споруд, які було конфісковано у відповідності до декрету 1949 року. В 2004 році призначено компенсації особам, які без судових вироків утримувалися в центральному таборі праці в Явожно (південь Польщі). Рішенням воєводи Малопольського воєводства й місцевих адміністративних судів кільканадцятьом колишнім власникам у Горлицькому повіті повернуто ліси, які були їхньою власністю до війни.

Як відомо, вранці 28 квітня 1947 року польська комуністична влада розпочала операцію “Вісла” з примусового виселення понад 140 тис. українців з їхніх земель на північ та захід країни і їх розпорошення по цих територіях. Це було найбільшим комуністичним злочином в епоху Польської Народної Республіки (ПНР). Історичні документи вказують, що метою депортації було не подолання українського збройного підпілля, а “остаточне розв’язання української проблеми в Польщі”.

Наслідки цього злочину українці в Україні та українська національна меншина Польщі, відчуває донині.

Довідка: Операція “Вісла” – етнічна чистка, здійснена чехословацьким, польським та радянським урядом у 1947 році проти українського населення країни. Головна мета –  “остаточне розв’язання української проблеми в Польщі”. Полягала у примусовій депортації та виселенні всіх українців з Лемківщини, Посяння, Підляшшя і Холмщини на ті території у західній та північній частині польської держави, що до 1945 належали Німеччині. З квітня до липня 1947 року міжнародна оперативна група “Вісла” провела 357 бойових акцій, ліквідувала 1509 українських повстанців, знищила 1178 бункерів і криївок. Насильно переселено 140 575 українців, ув’язнено в концтаборах 3936 людей, убито 855 чоловік, заарештовано понад 2800 членів українського руху, збройних визвольних угрупувань ОУН у Закерзонні.