Novyny 23 kvitňa 2021

Novyny ukraїnśkoju latynkoju

DNK ditej čornobyĺciv neuškodženi
Otrymana likvidatoramy avariï na Čornobyĺśkij atomnij elektrostanciï radiacija ne zavdala “dodatkovoï škody DNK” ïhnich ditej.

Pro ce jdeťsja v novomu doslidženni, rezuĺtaty jakoho opryľudnyly v žurnali Science.
Včeni vyvčaly genomy ditej, začatych v period z 1987 po 2002 rik, a takož genomy ïchnich baťkiv – likvidatoriv avariï na ČAES abo tych, chto v moment avariï meškav u 70-kilometrovij zoni navkolo stanciï.

U ditej doslidnyky ne vyjavyly mutacij, jaki mohly b buty naslidkom radiacijnoho oprominenňa ïchnich baťkiv. Profesork Džerri Tomas z Imperśkogo koledžu Londona uprodovž desjatyliť vyvčaje rak, zokrema puchlyny, pov’jazani z radiacijeju.

Za ïï slovamy, novi dani svidčať, ŝo “naviť, koly ľudy otrymuvaly vidnosno vysoki dozy radiaciï, ce nijak ne vplyvalo na majbutně ïchnich ditej”.

Odyn iz avtoriv novoho doslidženňa Stiven Čenok iz Nacionaĺnoho instytutu raku SŠA rozpoviv, ščo včeni vidbyraly dľa ňoho cili rodyny – tak, aby možna bulo porivňaty DNK baťka, materi ta dytyny.

“My podyvylysja na genomy materi ta baťka, a potim na genom dytyny. Vytratyly 9 misjaciv na pošuk buď-jakych sygnaliv pro te, ščo sered cych mutacij je ti, ščo pov’jazani radiacijnym vplyvom na baťkiv. I tak i ne zmohly ničoho znajty”.

Ce, za slovamy včenych, označaje, ščo radiacijne oprominenňa, jake otrymaly baťky, ne vplyvaje na ditej, jakych vony začaly v majbutňomu.

Novyj start Dragon
Raketa-nosij Falcon 9 kompaniï SpaceX z korablem modeli “Dragon” startuvav do Mižnarodnoï kosmičnoï stanciï, kudy dostavyť ekipaž z čotyrjoch astronavtiv dľa šestymisjačnoï misiï. Korabeľ vperše veze na stanciju predstavn-kiv vidrazu tŕoch svitovych kosmičnych agentstv, a do MKS vperše prystykujuť dva “Dragon”.

Pisľa toho jak “Dragon” z ekipažem bude vyvedenyj na orbitu, peršyj stupiň Falcon 9 pryzemlyťsja na avtomatyzovanu platformu pid nazvoju “Of course I still love you” (red. zvyčajno, ja jak i raniše ľbľu tebe) v Atlantyčnomu okeani. Ce bude četverte zastosuvanňa rakety.

Zustritysâ v Nazareti (žart)
Posol Ukraïny v Izraïli povidomyv pro prochanňa Kyjeva do Bibi staty poserednykom u perehovorach miž Volodymyrom Zelenśkym i prezydentom RF (a ce ne žart).

Za slovamy posla, prem’jer Izraïľu ne vidmovyvsja i skazav, ščo zrobyť vse možlyve.

“My duže radi, ščo pan Netanjahune vidchylyv prochanňa, a, navpaky, prodemonstruvav interes i hotovnisť dopomohty”, – zapevnyv Jevhen Kornijčuk (i ce ne žart).

CRCMedia: 23 kvitňa 2021