Олек Пікулскі: Напередодні виборів 2019

За зовсім короткий термін розрив між двома реальними кандидатами на пост президента України скоротився до статистичного мінімуму. Цю інформацію нам пропонують „авторитетні“ місцеві політологічні центри і їх „експерти“. Розглянемо, яким чином злітають рейтинги напередодні дня голосування.

Напередодні
Мета кандидата, який скоротив розрив в перегонах, в тому, щоб не піти на другий тур, а всіх здивувати перемогою або вийти на „штрафне коло“ при приблизно рівних відсотках. Заходи, до яких звертається команда чинного президента виправдовують такі цілі.

Більшість місцевих так званих „політологічних центрів“ ангажовані і відповідно видають статистику, оплачену кандидаткою або кандидатом, зацікавленим у формуванні помилкової громадської думки, з якої необхідно зліпити сніжний ком, який в свою чергу повинен швидко набрати критичну масу напередодні дня голосування та придушити сумніви.

Передвиборчими штабами „злетілого кандидата“ в регіонах шляхом поквартирного обходу (з використанням ресурсів державних і муніципальних органів) формуються списки „лояльних“ виборців і здійснюється їх підкуп. З 1 березня здійснюється монетизація пільг, хоча вона була запланована на літо 2019 року.

Виборчий туризм

Спочатку подій регіональне керівництво завищує кількість жителів, що мають право голосу. Керівникам регіонів дано вказівку формувати списки „мертвих душ“ з українців, які виїхали на постійне проживання за кордон. Особи, що вже давно не мешкають за адресами реєстрації будуть внесені в списки і таки чином „проголосують“ за Президента.

Про це стало відомо минулого тижня, коли на місцеві дільниці надійшли списки виборців, каже координатор спостереження за виборами в Київській області.

Опозиційні групи не представлені в Центральній виборчій комісії України, що є порушенням рекомендацій ПАРЄ. А в територіальних виборчих комісіях кількість спостерігачів перенасичена за рахунок представників від більш ніж трьох десятків «технічних» кандидатів, що зареєструвалися ймовірно за вказівкою команди президента. Лідером по кількості спостерігачів від новоспечених організацій є ГО “Команда Зе” і ГО “Слуги народу” з 14398 особами, що викликало недовіру у міжнародних організацій зі спостереження за виборами.

Міністерству закордонних справ і керівнику ЦВК дано вказівку включати в списки виборців всіх громадян України, зареєстрованих в консульських установах за кордоном. В разі неявки виборців цілком ймовірна можливість використання їх голосів на користь певної кандидатури.

Прикордонна служба України контролює списки виборців з українців, які проживають на сході України – на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей (1,5 млн), на території Криму (80 тис.) і в РФ (3 млн). Їм пропонується проголосувати в посольських (консульських) установах третіх країн – Фінляндії, Грузії, Казахстану. Знову ж з розрахунком на неявку. За різними оцінками, в країнах членах ЄС знаходиться до 4 млн громадян України. Особливості трудової закордонної міграції значної частини українців ускладнюють реалізацію їхнього конституційного права і вибір.

Але голоси всіх, хто не з’явиться в день виборів вже враховані в статистиці певного кандидата, чий рейтинг так швидко злетів за останній місяць. Якщо в 2014 році явка на президентських виборах була показником волевиявлення народу, то в цей раз волевиявлення народу розчиняється у виборчих махінаціях.

Спеціально для CRCMedia, Olek Pikulski (Польща).