День державності Литви

Сьогодні 6 липня у Литовській Республіці відзначають національне свято День державності.

Повідомляє CRCMedia – новини європейської діаспори.

6 липня 1253 року відбулась коронація Міндовґа, першого і єдиного в історії Литви короля, котрий об’єднав литовські землі, створивши Литовську державу. Міндовґ I – Великий князь Литовський з 30 років 13 століття, засновник династії Міндовґовичів. Для литовців він значить те ж саме, що для українців Володимир Великий.

В багатьох історичних джерелах Міндовґа називають Міндовґ Мудрий. Державотворець провадив надзвичайно гнучку політику, завдяки якій зазнали краху плани ворожого литовцям ордену Хрестоносців. А ще король запровадив у Литві християнство. Згідно писань, сталося це в 1251 році. Тоді магістр Лівонського ордену урочисто охрестив Міндовґа, його дружину, їхніх двох синів та багатьох солдат.

Також князь збудував у Вільно перший собор, рештки якого знайдені під сучасним Вільнюським собором.

Упродовж 1230-1240 років Міндовґ об’єднав під своєю владою більшу частину литовських земель (Жемайтійську, Нальшанську, Делтувську). В період між 1250 та 1258 роком король вів війни з королем Данилом Галицьким, час від часу то укладаючи мирні угоди й утворюючи військові союзи проти монголо-татар, то знову поновлюючи воєнні дії.

День коронації Міндовґа відзначався в незалежній Литві ще до радянської окупації, але потім російські комуністи заборонили його. Лише відновивши незалежність, парламент Литовської Республіки проголосив день коронації Міндовґа державним святом.

Урочистості на честь Міндовґа проходять по всій Литві. Цього дня традиційно проходять турніри лучників, складаються військові присяги, відбуваються концерти. У Вільнюсі святкові заходи і концерти проходять на проспекті Ґедемінаса, у дворах і на площах Старого міста.

Довідка: 6 липня – День коронації Міндовґа. Литовський Князь Міндовґ був коронований у 1253 році. Це свято в Литві особливо важливе. Як вважають сучасні литовські історики, саме з цієї події Литва веде відлік своєї державності, початок орієнтації країни на західну демократію.