У Казахстані тривають протести, є жертви

CRC

Після тижневих мирних акцій та вуличних протестів ситуація в Республіці Казахстані потрохи нормалізується. Станом на 8 січня 2022 продовжуються мирні протести, вулиці казахського міста Байконур патрулює іноземна бронетехніка, введена комендантська година, триває перекидання російських військ на Алмати і Житеген, повідомляє спеціальний кореспондент CRCMedia.

Оновлено 8 січня 2022

По всій країні встановлюють блокпости, відновлюють міжнародне сполучення, є нестача харчового продукту хліба, видно довгі черги на автозаправках і в магазинах, місцями мародерство.

У найбільшому місті Казахстані Алмати декілька торгових центрів під військовим наглядом. Помітні протести також тривають в Жамбильскій області, наприклад, в місті Таразі силовики затримали 69 учасників мирних протестів. Всього по області семеро представників каральних органів поранено, до сотні людей затримано й один правоохоронець загинув. Міжнародним спостерігачам відомо про 100 смертей, 5000 затриманих та одного підозрюваного в державній зраді. Ним виявився екс-глава спецслужб Казахстану Карім Масімов.

Відлуння протестів у світі
Світове вибудування біткоїну скоротилося на 12 %, адже в Республіці Казахстані було розташовано понад 18 % світових майнинґових потужностей криптовалюти.

Очільник Центру Громадянських Свобод Олександра Матвійчук вбачає, що Президент Казахстану умисно інтерпретував внутрішню кризу як зовнішню агресію, щоб запросити військовий блок Організації договору про колективну безпеку для придушення протестів. Про це вона заявила на своїй сторінці в приватній соцмережі Фейсбук.

“Президент Казахстану Касим-Жомарта Токаєв, який умисно інтерпретував внутрішню кризу в країні як зовнішню агресію, та запросив військовий блок ОДКБ для придушення протестів, порушив присягу. Стаття 5 Статуту ОДКБ забороняє втручатися у справи, які потрапляють під національну юрисдикцію країн-членів. Прем’єр міністр Вірменії Нікол Пашинян, який виконує роль голови Ради колективної безпеки ОДКБ, сам у свій час прийшов до влади внаслідок масових протестів і повинен розуміти, що використання іноземних військ проти власного народу – неприпустимо”, – попереджає очільник ЦГС.

ЄС та США вже висловили стурбованість. Китайська Народна Республіка не буде порушувати суверенітет незалежної держави. Офіційний представник МЗС Китаю Ван Венбінь повідомив, що Китай і Казахстан є дружніми сусідами та постійними всебічними стратегічними партнерами.

“На думку Китаю те, що відбувається в Казахстані, є його внутрішніми справами. Ми віримо, що казахська влада може належним чином вирішити це питання. Сподіваємося, що ситуація стабілізується якнайшвидше та відновиться нормальний суспільний лад”.

Про це 6 січня 2022, було заявлено під час прес-конференції в Phoenix TV речником МЗС Китаю.

Інформація про втечу головного представника країни й його сім’ї за межі кордонів Казахстану, як стверджують деякі ліберальні ЗМІ, не підтвердилася.

Український дипломат: наш пріоритет – безпека українських громадян.

Міністерство закордонних справ України рекомендує українським громадянам, які перебувають на території Казахстану, постійно відстежувати інформацію про розвиток ситуації, виявляти підвищену пильність та обережність, неухильно дотримуватися вказівок і розпоряджень представників місцевої влади та правоохоронних органів, не залишати місця свого проживання без крайньої необхідності, завжди мати при собі документи, які посвідчують особу, а також зареєструватися в електронній системі “ДРУГ”.

Що з Україною?

Військовий експерт Вячеслав Артеменко, вважає, що в Україні з 2014 року займалися не тим, чим займалися в Кремлі і не тим, чим було треба.

“Всі ці плани війні впали. Ми готувалися до агресії, а готуватися слід було до миротворчої операції. Пут¡н нарешті знайшов форму агресії для України, відробляв він її в Казахстані.

Всі ці танкові ігри в ‘піддавки’ на кордоні з ОРДЛО вже неактуальні. Північний кордон – він зяє пусткою.

Метою Пут¡на, якщо він буде вести війну, є зміна уряду в Києві. Для цього йому потрібна довготривала окупації східної частини України”, – застерігає Вячеслав Артеменко.

РФ інформаційну війну знов-таки виграє, світовій спільноті нав’язано образ різних банд. Вчергове німецькі державні ЗМІ (ред. Дойче Велле) віщають московську пропаганду, західні ЗМІ разом з місцевими японськими кореспондентами повторюють кремлівські наративи.

Довідка: Казахстан дев’ята найбіліша країна у світі, населення становить близько 18,7 млн людей, серед релігійних груп переважають мусульмани (суніти). Українська діаспора в Казахстані за своєю чисельністю одна з найбільших серед українських громад світу. У 1998 році 796 000 громадян Казахстану самоідентифікували себе українцями. Найбільшими торговими партнерами є РФ, Китай та країни ЄС. Основною експорту в Казахстані є сира нафта, на яку припадає понад 56 % загального експорту країни. Казахстан 61 найсильніша країна світу. Її індекс сили можна порівняти з Сербією чи Хорватією.

У Республіці Казахстані від 1 січня 2022 тривають протести, помітні демонстрації спалахнули в Мангістауській області, зокрема в місті Жанозені на наступний день після скасування обмеження цін на зріджений нафтовий газ (LPG), які потім подвоїлося, що торкнулося більшості автомобілістів регіону. Так 2 січня 2022 акції протесту переросли на всенародні, повстали інші міста та села, зокрема Алмати.

Експерти КРЦ припускають, що підвищення цін на харчові продукти за останні два місяці, соціальна несправедливість, політично-економічні обмеження під виглядом боротьби з популярними вірусними інфекціями, втома за 30 років від однієї влади, місцями жорсткий локдаун – неможливість вільного пересуну осіб в торгових центрах без к’юар-коду і на кінець, подвоєння цін на зріджений нафтовий газ у новому році могло спричинити масовість протесту в Казахстані.

Хвилю масштабних протестів також могли спричинити результати візиту в Москву президента Казахстану та колишнього голову Ради Безпеки Республіки Казахстан Нурсултан Назарбаєва.

Професійне мародерство та поодиноке грабування можливо були сплановані та керовані КДБ або колишніми очільниками силових структур.

Під час акцій державні каральні органи застосовували силу до мітингувальників. І лише 5 січня 2022 в Алмати і в Мангістауській області Казахстану Президент ввів надзвичайний стан (ред. з 1:30 5 січня до півночі 19 січня), уряд пішов у відставку.

У ніч на 6 січня 2022 казахський президент Касим-Жомарт Кемелули Токаєв оголосив початок так званої антитерористичної операції та попросив допомоги в наведенні порядку у Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ).

РФ-Білорусь з Вірменією відправляють своїх військових в Казахстан. В замін Казахстан має визнати анексію етнічних земель українців, зокрема півострова Криму, повернути іноземній російській мові статусу другої офіційної, розмістити на території країни іноземні військові бази та надати автономії для російської нацменшини Казахстану.

Про це повідомляє турецьке видання Akit.

Паралельно 6 січня 2022 в Києві був вчинений напад на казахських представників суспільного руху Демократичний Вибір Казахстану (ДВК). Заманбеку Тлеулієву невідомі вибили 5 зубів, на Єлдоса Насіпбекова чинили “фізичний та моральний тиск”. Один зі співробітників СБУ показав свою ID-картку на ім’я підполковника Олександра Капітанюка та повідомив, що “прийшов поспілкуватися”. Іноземцям загрожує депортація.

У СБ України заявили: “Зважаючи на занепокоєння останніх, на місце була викликана Нацполіція, яка зафіксувала, що все відбувалося без порушень та в рамках українського законодавства. Спроби трактувати це інакше, як і будь-які розмови про тиск з боку СБУ, не мають нічого спільного з реальним станом справ”.

“Нікого з громадян Казахстану не затримали, однак підготували матеріали для Державної міграційної служби, оскільки є ознаки незаконного перебування на території України”, – додали у СБУ.

7 січня 2022 у зверненні до народу президент Казахстану заявив, що віддав наказ відкривати вогонь на ураження без попередження.

Також Президент повідомив, що всі вимоги громадян Казахстану, які виражалися в мирних формах, були почуті і що режим надзвичайного стану буде поетапно ліквідовано в регіонах, де ситуація нормалізувалася.

Цікаво читати: Міжнародна місія КРЦ і у 2022 році єдина продовжує спостереження за всіма виборами в Україні